Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Ostrov potkanov a iné príbehy

16.12.2021

Netrvalo to dlho, a po prvej poviedkovej knihe od velikána severských detektívok nám vydavateľstvo Ikar prinieslo ďalšiu knihu z tohto žánru.

V prvej knihe Žiarlivec a iné príbehy nám Nesbø ukazoval odvrátenú stránku ľudskej povahy prameniacej predovšetkým zo žiarlivosti, v druhej knihe opäť postavil hrdinov príbehov do situácii, ktoré naplno preverili ich správanie v ťažkých chvíľach, no predovšetkým poukazoval na moc. Atmosféru príbehov navyše umocňoval fakt, že všetky boli vsadené do budúcnosti, a miestami príbehy budili apokalyptický, či dystopický dojem.

Kniha obsahuje súbor 5 príbehov, a podobne ako v prvej knihe poviedok máme možnosť stretnúť sa s rôznorodými postavami, niektoré menej sympatické, niektoré viac. Taktiež príbehy v sebe nesú inú dynamiku, a zanechajú tak vo vás odlišné pocity.

Ako prvú si prečítame poviedku Ostrov potkanov, podľa ktorej je pomenovaná celá kniha, a keďže táto poviedka je najdlhšia z celej knihy, bude vyžadovať aj viac vašej pozornosti. Hneď v úvode vás môže zaraziť pozadie príbehu a stav spoločnosti, v akej sa odohráva. Dozvedáme sa totiž, že ide o postpandemický svet, kde prežijú len vyvolení, väčšinou najbohatší. Aj napriek tomu, že pandémia už skončila, spoločnosť sa už nikdy nedokázala vysporiadať s následkami a vrátiť sa do obdobia pred pandémiou. Táto skutočnosť je až desivo mrazivá, pretože hneď vás donúti zamyslieť sa nad tým, ako bude vyzerať náš svet po pandémie, v ktorej práve žijeme, a či sa predsa len neblížime k podobnej situácii. Príbeh sa začína na streche výškovej budovy, kde čakajú vyvolení na vrtuľník, ktorý ich odvezie preč od anarchie, ktorá zatiaľ prebieha v uliciach. Štát, právo, polícia, spravodlivosť - to všetko je minulosťou, a v uliciach zavládol princíp "silnejší prežije" a ovládli ich gangy. Príbeh máme možnosť sledovať prevažne z pohľadu právnika, ktorý napriek všetkému chaosu v uliciach stále verí v obnovu právneho štátu, no jeho svetom otrasie vražda jeho dcéry, ktorú zabije syn jeho klienta, starého priateľa, momentálne jedného z najmocnejších ľudí v postpandemickom svete. V príbehu sme vystavení dileme, či právny štát, kde každý je racionálne potrestaný podľa zákona stojí skutočne nad emotívnou pomstou, a či jeho princípy stoja nad anarchiou. Do akej miery siaha ľudská viera v možnú nápravu zločinca, či odpustenie? Je silnejší humanizmus a rozum alebo pomsta? 
Osobne ma zaujala v tomto príbehu  veta, ktorú by sme s určitosťou mohli aplikovať aj do dnešnej doby: "Potrebujeme svetlo, a žiada sa nám nádej."

Druhý príbeh, Skartovačka, nám predkladá príbeh zameraný na mocenský boj o liek, ktorý dokáže zabezpečiť predĺženie života, pretože zabraňuje napadnutiu buniek rôznymi chorobami. Ľudstvo má však k dispozícii už rôzne zariadenia na zber informácii priamo z ľudského mozgu, no aj protipól v podobe tzv, skartovačky, ktorá naopak vymaže akékoľvek spomienky na ľudí, situácie a vedomosti, ktoré človek má vo svojej pamäti. V centre diania stojí vedec, ktorý odhalil vzorec na vyššie spomínaný liek, ktorý primárne vynašiel kvôli svojej žene, ktorá trpí vzácnou chorobou, kedy už v 40 rokoch  jej telo vykazuje opotrebenie 60 ročnej ženy. Iba on pozná kompletný vzorec na tento liek, a stáva sa tak štvanou zverou, aby ho zverejnil a zabezpečil tak spoločnosti, pre ktorú pracuje, to najvplyvnejšie miesto v rebríčku. No zároveň si uvedomuje, čo vo svete môže spôsobiť, ak bude takýto liek dostupný. Stojí tak pred ťažkým rozhodnutím - riskovať vlastnú fyzickú smrť, kedy sa z jeho mozgu budú dať vytiahnuť všetky informácie, alebo využiť služby skartovačky, aj za cenu, že zabudne na všetko spojené s liekom, a hlavne na tých, ktorých miluje najviac, a ktorí boli jeho najväčšou motiváciou.

Ďalším veľmi zaujímavým príbehom je poviedka Cikády, ktorý sa zameriava na možnosť paralelných svetov. Začíname úvodom, kedy sa stretávame s dvoma priateľmi, ktorí trénujú na svetoznámy býčí beh v španielskej Pamplome. Obaja sú úplne odlišní - zatiaľ čo jeden verí vo vedu a fascinuje ho všetko s ňou spojené, druhý sa radí skôr k pragmatikom a realistom. Vedú pozoruhodnú debatu o paralelnom svete, či je možné žiť dva životy súčasne, a či je vôbec táto teória pravdivá, keď si túto teóriu vyskúšajú na vlastnej koži. Príbeh je zmesou romantiky a sci-fi, pretože do príbehu sa zamieša žena, do ktorej sa zamilujú obaja naši protagonisti - no čo ak sa do nej zamilujú v rovnakom čase, na rovnakom mieste, no v inom paralelnom svete? Ktorý svet je skutočný?

Najkratšou poviedkou je Sérum, príbeh otca a syna, ktorý nikdy nemali typický vzťah, aký otec so synom mávajú. Syn bol večný dlžník, otec sa zas nikdy o syna nestaral a bral ho vo svojom živote ako niekoho, kto sa zrazu na svete ocitol a treba sa o neho starať. Tento vzťah sa otec rozhodne napraviť, keď pozve syna na hadiu farmu do Botswany, kde spolu chytajú hadov a predávajú ich jed. Kto pracuje s jedovatými hadmi musí rátať s možnosťou uštipnutia a musí byť vždy pripravený použiť správne sérum ako protijed. A keď príde k uštipnutiu otca, syn sa rozhodne otca zradiť a zabezpečiť si tak majetky, ktoré mu budú slúžiť ako splátka veriteľom. Kto koho však nakoniec zradil?


Posledným príbehom je Čierny jazdec, kedy sa stretávame so svetom, kde sa najmocnejšou zbraňou stanú nájomný vrahovia. Každá spoločnosť má svojich najlepších vrahov, ktorých využíva predovšetkým na zabíjanie potrebných ľudí u konkurencie. Jedným takýmto vrahom je aj psychiater, ktorý sa k tomuto povolaniu dostal len ako spôsob pomsty za smrť svojho malého syna, v dôsledku ktorej sa mu zabila manželka. Chcel, aby  niekto trpel, a tak vzal pomstu od vlastných rúk. Postupne sa stal jedným z najlepších, pretože ovládal umenie hypnózy, no čo ak sa tohto nájomného vraha - psychiatra, rozhodne z pomsty a žiarlivosti zabiť iný nájomný vrah - zákerný psychopatický narcista, ktorý neznesie, že už nie je najlepší nie len vo svete nájomných vrážd, ale aj vo svete lásky. Veľmi zaujímavý príbeh, v ktorom svoju úlohu zohrá aj spomínaná hypnóza, no prekvapivo, napriek vražednej téme má krásny záver.

Všetky príbehy, či už v prvej alebo druhej knihe dokazujú, že Nesbø nie je autor jednej postavy, a tak isto, ako dokáže napísať výbornú detektívnu sériu, pozornosť čitateľa si získa aj poviedkami, či detskými knihami. Nesbø  je komplexný spisovateľ, ktorý svojich čitateľov vždy zaujme, a aj keď zrovna nepatríte k milovníkom poviedok, poviedkovým knihách od Nesba by ste mali dať šancu, pretože majú pridanú hodnotu - donútia vás zamyslieť sa nad premenlivosťou sveta a neraz vás postavia aj pred morálne dilemy. 

Originálny názov: Rotteøya og andre fortellinger

Názov: Ostrov potkanov a iné príbehy

Autor: Jo Nesbø

Počet strán: 336

Rok vydania: 2021

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: IKAR

ISBN: 9788055180243


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU IKAR


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: