Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Opposition

06.10.2022

Záverečný diel série Lux, v ktorom sa mimozemšťan s tyrkysovými očami zamiluje do pozemského dievčaťa je v závere, a aj keď bola kniha nabitá akciou, osobne som čakala asi trošku viac.

Prečo? 

Počas predošlých štyroch dielov som sa vžila so štýlom autorky tak, že som presne vedela, aké nasledujúce kroky v záverečnom diely zvolí, takže pre mňa osobne kniha nepriniesla žiadne veľké prekvapenie, pri ktorom by som si povedala WOW, tak toto som nečakala. Po výbornej štvrtej časti, ktorá sa mi veľmi páčila som mala asi veľké očakávania, ktoré však neprišli. Ale poďme po poriadku.

Počas predošlých častí sa dej v knihe natoľko zmenil, že prvá časť oproti poslednej je nevinným románom. Viaceré rozuzlenia, prepojenia a kontexty sa otvárali postupne, v každom diely sme sa dozvedeli niečo nové, alebo situácia a okolnosti sa zmenili natoľko, že príbeh sa krásne sceľoval. Preto som čakala, že v piatom diely to už tak akosi všetko vypáli v jednu veľkú záverečnú bitku, v ktorej budú možno aj nejaké nečakané obete, no 2/3 knihy naši hrdinovia vlastne len vymýšľali, čo spravia, aby tento boj vyhrali, pričom riešenie, ktoré nakoniec navrhli a brali ho ako šokujúcu možnosť som ja osobne očakávala asi v polovici knihy. Prišlo mi ako jediné logické vyústenie celého toho marazmu, ktorý sa odohral v predchádzajúcich častiach. 

Krátke zhrnutie, o čom boli predošlé knihy:

Obsidián - úvod celej série, v ktorej sa oboznamujeme s hlavnými postavami Katy a Daemonom, spoznávame svet, v ktorom sa príbeh odohráva a odhaľujeme prvotné schopnosti Luxov - mimozemšťanov, obývajúcich našu planétu.
Ónyx - pre mňa osobne najslabšia časť, Katy je v nej neznesiteľná, po udalostiach z prvej časti sa učí žiť so svojimi novými schopnosťami, pomaly sa odkrývajú špinavosti na pozadí.
Opál - príbeh sa konečne odkrýva aj z pohľadu Daemona a je viac o plánovaní, stratégiách, o nových spojenectvách a konfliktoch, pribúda viac akcie.
Origin - príbeh sa presúva do prostredia Deadulusu, v ktorom sa odhaľujú viaceré skryté projekty, ktorých súčasťou sa stane aj Katy a Daemon, najprepracovanejšia a najkrvavejšia časť.

Vďaka tejto gradácii je teda pochopiteľné, že záverečný diel som očakávala vypeckovaný na maximum, no žiaľ, musím konštatovať, že autorka trošku cúvla o krok späť, napriek tomu však nemôžem tvrdiť, že by ma kniha nebavila, alebo by bola zlá. To vôbec, úplne pochopím, keď je pre niekoho tou najlepšou časťou. Pre mňa však nepriniesla žiaden prekvapivý zvrat. 

Postavy Katy a Daemona sa už nemali kam vyvíjať, ich láska prekonala už veľa prekážok, a podarilo sa jej prekonať aj puto. ktoré Daemona viazalo k jeho druhu. Jedine Dee vedela liezť pekne na nervy, ale autorka podala dôveryhodnú príčinu, prečo sa správala ako mrcha. Opäť sa mi potvrdilo, že by som si rada prečítala aj príbeh Luca, či Archera, no v tejto knihe sa objavili aj iné zaujímavé postavy a ich príbehy, ktoré by tento svet Luxov vedel oživiť aj z druhej strany, a to párik Aruma a ľudskej dievčiny. 
Autorke sa darilo napätie udržiavať počas celej knihy, aj keď kroky postáv boli očakávané, vedela ich zaujímavo opísať a dodať im ten správny akčný náboj.

Aj keď pre mňa je víťazom jednoznačne 4. časť série, celú sériu určite odporúčam. Tvorí krásny celok a príbeh ako taký je určite originálny. Viem si celú sériu predstaviť aj v nejakej špeciálnej edícii, určite by tvorila skvost každej knižnice. Poslednej piatej časti knihy dávam 3,5⭐️/5.

Originálny názov: Opposition

Názov: Opposition

Autor: Jennifer L. Armentrout

Počet strán: 320

Rok vydania: 2020

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Zelený kocúr

ISBN: 9788089761685