Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Neznámych nemiluj

01.07.2022

Ťažká téma, následná apatia, ako dôsledok traumy, a postupné liečenie zranenej duše.

To všetko na mňa čakalo v knihe od Lucie Saskovej, S autorkou som sa stretla už v knihe Unesená, ktorá sa mi páčila, a tak keď sa mi naskytla možnosť prečítať si ďalšiu jej knihu, neváhala som ani minútu a išla som do toho. Aj keď bola kniha opäť silná, žiaľ, aj napriek ťažkej téme, ktorú v sebe nesie, nepredčila u mňa knihu Unesená, čo však neberiem ako negatívum, pretože ani táto kniha ma nesklamala. Lucia píše výborne, bolo však cítiť, že v kniha, ktorú som mala možnosť čítať patrí medzi jej prvotiny, a pravdepodobne nebola ešte natoľko vypísaná, a kniha tak mala drobné nedostatky. Napriek tomu ju však odporúčam práve kvôli téme, ktorú v sebe nesie.

Dej začína prudkým pádom do akcie, kedy sa naša hlavná postava, opäť bez mena, ocitne na párty, kde ju znásilní jej známy. Priamo opísaný nie len samotný akt, ale hlavne myšlienkové pochody hrdinky, ktorá nás príbehom sprevádzala, tomu dodávajú veľmi zvláštny náboj, kedy vám je úzko, no napriek tomu čítate ďalej. To čo však nasledovalo po tomto "zážitku" bolo na zaplakanie. Absolútna zmena osobnosti, kedy hrdinka nemala chuť na nič, zhoršený prospech v škole, vyhýbanie sa priateľom, a čo bolo najhoršie, neustály strach, že útočník je na slobode a nikto netuší o tom, čo jej spravil. Naopak, všetkým nahovoril, že ona otravovala jeho. 

Bolo to ťažké čítanie, máte možnosť nahliadnuť do hlavy mladého dievčaťa, ktoré samé prechádzalo bolestivou traumou a opäť sa učilo žiť v spoločnosti ľudí, hľadalo si cestu k sebe samej, krok po kroku sa uzdravovala, a aj keď to nebolo ľahké, bolo cítiť, že sa chce posunúť vpred. Jedna vec ma však veľmi zarazila. To naozaj si jej kamošky nevšimli, že sa s ňou niečo deje?  Jediné, čo riešili bolo, že už nechce chodiť von a prestala sa maľovať, či zmenila štýl obliekania? Žiadna otázka, prípadne ponuka na pomoc? Čo to je za kamarátky... prvá osoba, ktorá si všimla, že sa niečo deje a spojila si dve a dve dokopy bol nakoniec jej najlepší kamarát. Ako mať takéto kamošky. tak ďakujem pekne. 

Trošku ma rušilo a pravdepodobne aj to mi znížilo dojem z celej knihy, bolo neustále opakovanie toho, ako hlavná hrdinka fajčí, a prestáva fajčiť, a znovu fajčí. Chápem, že to malo slúžiť ako vyobrazenie hľadania seba samej a neustáleho boja, ale neprešla strana, kde by nebolo spomenuté fajčenie. V polovici knihy ma to už vyrušovalo a vždy keď som si prečítala, ako opäť fajčí, prekrútila som len očami.

Na druhej strane veľmi sa mi páčil prechod hlavnej postavy z "ruka-hore" dievčaťa na ženu, ktorá dokázala prijať najtemnejšie rany osudu a zoceliť si tak po kúskoch svoju dušu. Odhodlala sa znovu dôverovať ľuďom, aj mužom, a aj keď to pre ňu nebolo ľahké, vždy chcela kráčať vpred. Odkaz ženskej sily bol v knihe veľmi výrazný.

Úplne chápem prečo, kniha dostala novú obálku a dotlač, pretože aj napriek tomu, že kniha vyšla v roku 2012 nesie v sebe veľmi aktuálnu tému. Je však veľmi smutné, že ako spoločnosť sme sa v tejto problematike nikam neposunuli, a obeť by sa pravdepodobne ani dnes nestretla s iným pochopením a prístupom. To, čo dala autorka na papier v roku 2012 má veľmi reálnu podobu aj v roku 2022. Kniha je tak veľmi nadčasová a nám ostáva len dúfať, že ak vyjde ďalšia dotlač o ďalších 10 rokov, situácia na Slovensku sa pre znásilnené ženy konečne pohne vpred a spoločnosť sa ich naučí nie len chápať, ale aj liečiť.

Knihe dávam 3,5⭐️/5.

Názov: Neznámych nemiluj

Autor: Lucia Sasková

Počet strán: 192

Rok vydania: 2012

Väzba: brožovaná väzba

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

ISBN: 9788022016421