Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Nedám ti (vedieť)

19.08.2022

Ďalšía kniha zo série texting, ktorá je postavená predovšetkým na správach, z ktorých sa človek červená, no úprimne, zatiaľ sa mi páčila zo všetkých doteraz vydaných kníh najmenej. Netvrdím však, že je zlá, to nie, určite je to správna voľba, keď si chcete vychutnať čas s knihou.

Prvá časť, Láska cez správy, nás oboznamuje s týmto konceptom a výborne svojim netradičným formátom vystrelila na vrchol. Druhá časť, Chce sa mi s tebou m(a)ilovať, sa mi zatiaľ páčila najviac, udržala si latku a príjemne striedala sarkastické správy s dejom. Táto časť bola dobrá, zasmejete sa, pobavíte, ale úprimne, nesadli mi hlavné postavy, resp. chémia medzi nimi mi prišla silene "erotická". Správali sa ako pubertiaci, nie ako dospelí ľudia, a hlavnú ženskú hrdinku neospravedlňuje ani fakt, že do stretnutia s hlavným hrdinom bola panna. 

Hlavnou hrdinkou je Monty, učiteľka na základnej škole, ktorá sa rozhodla začať svoj život odznova a konečne podľa svojich predstáv. Doteraz bola tou, ktorá všetkým ustupovala, nevedela povedať nie a skôr by ste ju označili ako šedú myšku. Presný opak hlavného hrdinu, Robbieho, ktorého je všade veľa. Nie len kvôli jeho svalom, ale šarmom rozhodne nezaostáva a život si rád užíva, aj napriek tomu, že už má malého syna , dôsledok jedného mladíckeho záťahu. Robbieho si určite pamätáte z prvej časti knihy, bol spolubývajúcim Zacha, pomáhal Delii s jej plánom únosu Marshmallowa, a vyzeralo to tak, že si niečo začne so Zoe, najlepšou kamoškou Delie. Našťastie z toho nič nebolo, len také to súrodenecké kamarátstvo, a tak si môže Robbie opäť užívať.

Prvá kapitola, ktorou sa začína celý tento príbeh nás vrhne rovno do deja, resp. na záchody, kde sa odohráva pomerne divoká scéna, ktorá však končí "v tom najlepšom".  Jediné, čo po sebe Monty zanechá je telefónne číslo, a nedokončenú prácu.  Robbie pár dní po tom, ako na ňu nevie prestať myslieť a svoju neuvoľnenú frustráciu ventiluje, okrem iného, aj sťažovaním sa u Zacha, predsa len skúsi šťastie, napíše na číslo, ktoré dostal a Monty sa ozve. A tu sa rozbieha pre nás už pomerne známa dejová linka dopisovania si. Ale na rozdiel od prvých dvoch dielov, tieto správy mi prišli niekedy nasilu erotické, vtipné a jednoducho som im niekedy až tak neverila. Áno, samozrejme zabavíte sa, niekedy to autorka naozaj trafila do čierneho a rehocete sa na celú miestnosť, ale niekedy boli aj pasáže, kedy som len pretáčala očami. 

Monty som jej nevinnosť neverila. Prezentovala sa ako slušné dievča, ale bola skôr naivná, ako slušná, čo nejde vždy ruka v ruke. Tiež mi prišlo trošku pubertálne nepriznať sa s tak dôležitou vecou, ako to, že je ešte stále panna chalanovi, s ktorým cez smsky je už dávno niekde inde. V pohode vlastne nechala, aby na to prišiel sám v tej najmenej vhodnej situácii. Robbie mi tiež miestami prišiel až moc nevybúrený, neviem, no mňa by jeho neustále narážky skôr odrádzali, ako ma priťahovali. Na druhú stranu, aspoň sa na nič nehral a bol priamy.

Škoda, že autorka a anotácia na knihu nás navnadila na pomerne nezvyčajnú situáciu, ktorej sa podľa mňa nevenovalo toľko pozornosti, koľko by si zaslúžila, a určite by zamotala všetko ešte viac. Monty totiž zhodou okolností učila Robbieho syna Xaviera, ktorý bol mimochodom zlatíčko a postaral sa o pár vtipných momentov. Toto odhalenie však prišlo skoro až na konci knihy a ani nejaké extra veľké zamotanie to neprinieslo. Aj keď sa zdalo, že to bude robiť obom aktérom problém, veľmi rýchlo sa cez to dokázali preniesť a tá nevyčerpateľná studnica nápadov, ktoré to mohlo priniesť tak veľmi rýchlo uschla.

Jedno sa knihe nedá uprieť, opäť je to rýchlovka, svižná, vtipná jednohubka. Opäť je vo väčšej miere založená predovšetkým na správach. Táto časť je však erotickejšia, ako predošlé dve a to mne osobne trošku vadilo. Stratilo sa tam trošku to čaro toho vtipného doťahovania, toho flirtovania, ktoré tomu dodáva ten správny náboj. Mladším čitateľkám sa to bude možno páčiť viac, ale mňa už silene "vulgárny" humor moc neberie

Autorka si ale udržala svoj štýl, a tiež charakteristické znaky tejto série. Okrem už spomínaných správ sme tu opäť mali domáce zvieratko, tentokrát zajačika, a tiež sa tu mihli aj postavy z minulých kníh - Delia, Zach a Zoe. Knihe dávam 4 ⭐️/5, pretože svoj účel splnila, a síce som z nej nebola tak nadšená, ako z predošlých dvoch, zabavila ma a oddýchla som si pri nej.. 

Originálny názov: Can't Text This

Názov: Nedám ti (vedieť)

Autor: Teagan Hunter

Počet strán: 328

Rok vydania: 2022

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Zelený kocúr

ISBN: 9788089761951