Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Mysľomágovia - Hmlový ostrov

11.12.2023

Vždy som chcela mať nejakú superschopnosť, chcela som vedieť čarovať a ovládať veci iba pomocou svojej mysle. A prenesením sa do príbehu o Mysľomágoch sa mi to aspoň na chvíľku podarilo, Práve pre aspekt úplného ovládania svojej mysle si ma táto kniha získala a priklonila som sa na stranu fanúšikov tejto série

V skratke - milujem tento príbeh, úplne bez srandy. Prepracovanosť nie len po vizuálnej stránke, ale aj po tej príbehovej je naozaj na vysokej úrovni. Je vidno, že autorka celému tomuto svetu naplno odovzdala nie len svoje srdce, ale predovšetkým dušu. Držať v rukách toto diela, pretáčať vizuálne dokonalé stránky a na začiatku kapitoly dostať ešte aj originálnu ilustráciu je zážitok sám o sebe. No aby ste si nemysleli, že knihu chválim iba vďaka vizuálu, príbeh samotný podľa mňa vôbec nezaostáva. Veľký klobúk dolu pred autorkou.

Ok, môžete mi oponovať, že príbeh je "podobný" Harry Potterovi, ale až tak moc s tým nesúhlasím. Mne osobne to inak vôbec nevadí a oveľa väčšiu podobnosť s HP má podľa mňa napríklad taký Skandar, ktorý zbiera celosvetovo nadšené reakcie, no ak máme byť objektívni v porovnaní oboch kníh, autorka Skandara sa tiež inšpirovala vo veľkej miere práve v spomínanom Potterovi. Milujem magické veci, silu jednotlivca násobenú kolektívom a priateľmi a naozaj prepracované pozadie celkového fantasy sveta a presne to mi táto kniha dala.

Ellis je úplne normálne dievča, ktoré však po tragickej udalosti, ktorá postihla jej rodičov žije iba s tetou Pyrrou. Už od detstva ju však mátajú nočné mory, v snoch vidí rôzne nepochopiteľné situácie a čoraz častejšie ju prepadne nepríjemný pocit, či zlá predtucha. Aj keď sa to snaží tajiť pred svetom a potlačiť do úzadia, po ďalšej smutnej udalosti, ktorá ju zastihne vie, že to musí prebrať so svojim lekárom. Naskytne sa jej však príležitosť zúčastniť sa ročného programu na prestížnej Akadémii Insula Nebula. No ako sa dozvie, táto škola nie len obyčajnou školou pre nadané deti, ale skrýva v sebe oveľa viac. 

Ide o Mysľomagickú školu, kde sa učíte ovládať svoje myšlienky, dokážete komunikovať prostredníctvom mysle a objavujete kam až siaha vaša schopnosť jej využitia. Hneď teraz by som takú školu navštívila. Vedieť niekomu poslať myšlienku len tak, bez potreby otvoriť ústa a zároveň počuť odpovede druhého človeka? Och, viete si predstaviť to božské ticho... A aj keď si najprv Ellis myslí, že je na škole omylom, veľmi rýchlo zistí svoju skrytú schopnosť a spolu s jej kamarátmi sa rozhodne odhaliť tajomstvá, ktoré ju sprevádzajú celý život. No ako to už býva zvykom, niekde v pozadí čaká na svoju príležitosť aj nepriateľ.

Poviem však, že zo začiatku sa mi do knihy začítavalo naozaj ťažko, nechápala som súvislosti, miatli ma niektoré názvy, hrdinka Ellis na mňa pôsobila skôr ako šedá myška a bola som na vážkach, či sa mi príbeh bude páčiť. Nevedela som sa hneď dostať do deja. Práve kvôli tomuto mierne ťažkopádnemu začiatku dávam hviezdičku dolu, pretože ako som mala možnosť zistiť postupne, autorka vie s príbehom pracovať oveľa lepšie. Zachytiť začiatok je však veľmi dôležité a na mňa tam bolo v istom bode veľmi veľa tajností, ktoré na mňa pôsobili mätúco. Samozrejme, tieto pocity postupne s plynutím príbehu vymizli a ostala vo mne len prirodzená zvedavosť dozvedieť sa o pozadí Mysľomágov viac. Šok prišiel v podstate hneď v úvode, kedy sa autorka nebála hlavnej postave zasadiť ťažkú ranu, no paradoxne, tu si príbeh získal moju pozornosť a už ju nestratil. Inak, celkovo oceňujme, že autorka sa naozaj nebála vkročiť aj do tej temnejšej časti príbehu. Nechápte ma zle, nie som krvilačná čitateľka, ale poväčšine sme zvyknutí, že úvod série je skôr miernym vpádom do deja, kde sa zoznámime s hlavným nebezpečenstvom, no tu sa autorka nebála priniesť už aj obete. 

Postavy a celkovo partiu priateľov autorka vymyslela dobre a charakterovo sa k sebe veľmi hodili. Kamarátka Olwen, silák Ben, inteligentná hlavička Tom a záhadný Ray skvele sekundovali Ellis a ako to už býva, nebyť ich, ona sama by si veľa nezmohla. Mojím obľúbencom je jednoznačne Tom a naozaj som zvedavá, ako sa s jeho osudom v súvislosti s Ellis autorka vysporiada a ako do toho zakomponuje Raya.

Ako som spomínala, atmosféra HP mi vôbec nevadila a nemyslím si, že "je to kópia HP", odlišností je tam viac než dosť. Nemôžeme teraz chcieť, aby kvôli takému fenoménu, akým Harry Potter je autori nepísali o magických, čarodejníckych školách a vyhýbali sa témam fantasy. Niektorí čitatelia kritizujú, že v rámci vstupu do školy je treba myslieť na silnú šťastnú myšlienku a prirovnávajú to k Patronusom, ale čo iné by mali študenti na Mysľomagickej škole robiť? Krájať jablká? Nie, naozaj, mne sa to do deja veľmi hodilo a zapasovalo mi to do celkového konceptu boja dobra proti zlu. Čo ma však veľmi príjemne prekvapilo je aj mierna podobnosť s Divergenciou, kedy najmä iniciačná skúška mala nádych práve tejto dystopie, ktorú však taktiež milujem, takže ja som spokojná. Hneď som si na knihy spomenula a dostala som znovu chuť si ich prečítať. 

Autorka nám v knihe Mysľomágovia vytvorila kompletný prepracovaný svet, kde nenechala priestor na otázky. Samozrejme, naplno zisťovať o zákutiach a schopnostiach Mysľomágov ma bude lákať naďalej, ale každým jedným originálnym názvom bolo cítiť, že autorka má všetko podchytené. Nesiahla po zaužívaných ani po odvodených zjednodušených výrazoch, ale každej jednej schopnosti, séru, človeku a pozícii vytvorila skutočne originálny názov. Minimálne za toto má autorka môj veľký obdiv a som naozaj rada, že máme ďalšiu skvelú slovenskú fantasy autorku.

Už teraz sa teším na pokračovanie, ktoré ma už čaká.

4⭐️  


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MAJÚ RADI PREPRACOVANÉ FANTASY, DO DETAILOV DOTIAHNUTÚ VIZUÁLNU STRÁNKU KNIHY A ORIGINÁLNE MAGICKÉ PRVKY.


Obsahové varovanie:

° smrť viacerých postáv

Pozitíva knihy:

+ prepracovanosť sveta Mysľomágov do detailu

+ citeľné zlepšovanie a gradácia deja

+ vizuálna stránka knihy

Negatíva knihy:

- ťažkopádnejší začiatok

Názov: Mysľomágovia - Hmlový ostrov

Autor: V. S. Moser

Počet strán: 416

Rok vydania: 2022

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: VSM

ISBN: 9788057037910


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM SAMOTNEJ AUTORKE V. S. MOSER


Kliknutím na obálku knihy si môžete zakúpiť knihu: