Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Mačací kožuch a ťava pri Čínskom múre

16.03.2021

Boli ste už niekedy v Taiwane?

Ja áno, nie síce fyzicky, ale vďaka Dominike Sakmárovej, autorke tejto zážitkovej knihy som to stihla do Taiwanu otočiť za 1 deň. Táto kniha rozhodne nie je cestopis, je to skôr zbierka veľmi zábavných malých príbehov, ktorým nechýba situačný humor. Ten vznikne, keď sa stretnú dve tak odlišné kultúry.

Kniha je písaná veľmi dobre, aj vďaka krátkym príbehom ju máte prečítanú pomerne rýchlo a nič Vám neutečie, pretože každý príbeh má v sebe inú pointu, iný pohľad na vec. Väčšinu knihy sa len smejete, krútite hlavou a kladiete si otázku: "To naozaj?" 

Vedeli ste napríklad, že v Taiwane sa nehovorí "Ľúbim ťa?", že škôlka neslúži na hranie a ženy po pôrode odkladajú svoje novonarodené dieťa na 3 mesiace opatrovateľkám? Pretože starostlivosť o novorodenca je náročná a matky si predsa musia oddýchnuť. No na druhej strane, by sme sa my Slováci mohli naopak inšpirovať v tom, že Taiwan je krajina čistoty, odpadky sa nikdy nehádžu na zem, ich zbieranie sa podobá skôr disco pouličnému rituálu.

Niekedy som si hovorila, aká je to super krajina, toto by mohlo fungovať aj u nás, inokedy som nechápavo krútila hlavou a zhrozene si hovorila, že toto by som naopak nedala. Napríklad taiwanské Vianoce - bez darčekov, bez hlbšieho prežívania, ale za to je to Ježišova narodeninová párty.

Pri čítaní tejto knihy som si spomenula veľakrát aj na rôzne situácie z môjho pobytu v Londýne a scény, kedy malá útla žienka pišťala na svojho partnera a doslova ho dirigovala. Teraz vďaka Dominike som si istá, že to bola určite taiwanka. U nich je totiž takýto vzťah normálny. Ak chcete vedieť prečo, určite si prečítajte knihu.

Kniha sa nevenuje však len Taiwanu, ale aj príhodám z opačného spektra - keď taiwanskí priatelia navštívili Dominiku na východe. Garantujem Vám, že sa nasmejete. 

Posledná časť knihy je venovaná Dominikinmu pobytu v Číne, kde ma prekvapil napríklad systém fungovania nemocníc.

Kniha Mačací kožuch a ťava pri Čínskom múre je výborná, je to perfektne strávený čas, kedy sa aj niečo dozviete o inej krajine, uvedomíte si, akí sme my ľudia rozdielni, dozviete sa o spôsobe života a kultúre v danej krajine a na konci si naozaj poviete: "Zlaté dobré Slovensko!"

A prečo taký krkolomný názov? Dozviete sa v knihe!

A dobrá rada na záver: Dávaj pozor na svoju kobru!

Názov: Mačací kožuch a ťava pri Čínskom múre

Autor: Dominika Sakmárová

Počet strán: 256

Rok vydania: 2020

Väzba: Pevná väzba

Vydavateľstvo: inspira publishing

ISBN: 9788099949066


BONUS: Nezabudnite si naskenovať QR kód zo zadnej strany. Presmeruje Vás rovno na Dominikine fotky z jej cesty!