Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Les miznúcich hviezd

14.10.2022

V  tomto nádhernému príbehu dostanete okrem zaujímavého deja aj stručnú príručku prežitia v lese, čo nikdy nie je na škodu. 

Kníh o druhej svetovej vojne tu bolo už veľa, ale vždy ostanem prekvapená, aký nový námet dokážu ešte autori priniesť, obzvlášť, keď vo väčšine prípadov sú inšpirovaní aj realitou, tak ako aj v tomto príbehu. V knihe Les miznúcich hviezd sa autorka zamerala na židovských utečencov, ktorí sa skrývali pred nacistami v hlbokom lese, čo však bolo bez poznania prírody takmer nemožné prežiť. No hlavnou postavou v príbehu je mladá Jona, ktorú ako malú uniesla stará Jerusza, a tá jej ukázala všetky tajomstvá, ktoré ukrýva les. Úprimne, Jerusza mi liezla úplne od začiatku poriadne na nervy, bola to pre mňa síce múdra, no veľmi mrzutá a večne ufrflaná stará baba, ktorá sa k Jone správala občas kruto. No práve jej vedomosti, ktoré odovzdala Jone neskôr pomohli početnej skupine židov prežiť nejednu krutú zimu v lese a prežiť z toho, čo ponúka príroda.

Kniha mi prišla ako mix rôznych žánrov, kde sa stretáva rodinná dráma, história, romantika a silné prepojenie s duchovnom. Autorka dokázala toto všetko prepojiť tak, že nič vám nepríde prehnane silené. Osobne sa mi veľmi páčilo, ako dokázala autorka do knihy zakomponovať aj náboženstvo hlavných postáv a ich vieru v Boha. Predsa len, príroda, v ktorej Jona vyrastala jej dala veľa priestoru precítiť prepojenie s určitým nadprirodzenom a mne osobne sa to do príbehu veľmi hodilo. Keď totiž človek vyrastá celý život mimo civilizácie, ako Jona, na veci hľadí úplne inak a autorke sa toto podarilo zachovať. 

Práve v správaní Jony a jej prvotnej nedôvere voči ľuďom autorka zvýraznila antisociálny postoj Jeruszi, ktorá sa Jonu snažila celý život držať mimo ľudí a vzbudiť v nej strach. Niektorým veciam sa však zabrániť nedá, a keď vypukne vojna, Jona ju spočiatku vníma len vďaka lietadlám, ktoré jej letia nad hlavou a občasným vojakom, pred ktorými sa skrývajú v lese. Až po stretnutí so židmi a vďaka im výpovediam pochopí, čo sa vonku deje a les jej príde ako jediné útočisko. Po smrti Jeruszi však Jona nechce byť osamotená a už jej prvý dotyk s vojnou, kedy zachráni malé dievčatko pred smrťou je veľmi tragický. Autorke sa vďaka slovám podarilo vzbudiť vo mne veľa emócií, pretože na jednej strane sme mali rozpor v Jone, kedy sa chcela držať od ľudí ďalej a zároveň jej veľkú túžbu pomáhať, a na strane druhej krutú realitu vojny, ktorá Jonu spočiatku veľmi silno prefackala. 

Neskôr keď Jona narazila na skupinu židov pod vedením Aleksandra, bola opäť vystavená pocitom, ktoré dovtedy nepoznala a to láska k mužovi. Celkovo v celej knihe silne vnímam, ako Jona spoznáva a objavuje rôzne emócie a nové pocity, ktoré v nej spôsobujú zmätok,  od pocitu prijatia, závisti, vďaky, až po odmietnutie a zradu a popri tom všetkom ešte autorka zvládla opísať situáciu, v akej sa ocitli stovky ľudí utekajúcich pred vojnou. Opisy emócií a vnútorné dialógy autorka podchytila dobre, čo mi ale trošku nesedelo bolo niekedy až prílišné "tlačenie na pílu". Osobne by som si vystačila s jednou romantickou linkou, nech by už mala akýkoľvek záver, ale akonáhle autorka príbeh začala dávať aj do pozície ľúbostného trojuholníka, trošku ma to začalo vyrušovať. Príchod Zusa a následné "zamilovanie sa" mi prišlo oproti láske s Alexandrom prirýchle, aj keď malo význam pre plynulosť deja.  

Štýl autorky sa mi páčil a sadol mi, so slovami sa vedela pekne pohrať, dokonca sa mi páčilo, ako nechala postavy rozprávať ich vlastným jazykom, čím im dala identitu. No čitateľa nenechala tápať a domýšľať si, čo tým chcela postava povedať, ale vždy všetko preložila tak, aby sme vedeli, čo sa práve deje. 

Opäť raz výborná kniha na tému druhej svetovej vojny, kde nečítame o hrôzach holokaustu, táborov a mučenia, ale veľmi netradičným príbehom spoznávame aj inú stránku dejín, pretože v lesoch sa skutočne počas vojny ukrývali mnohé početné skupiny židov. Autorka si určite musela naštudovať veľa literatúry o prežití v prírode, o bylinách, lesných plodoch, chovaní zvierat, či dokonca aj ročných obdobiach, pretože aj toto bolo v knihe podané výborne a dokonca som sa sama miestami cítila, ako na zálesáckom kurze. Nebolo to však príliš "učebnicové", ale perfektne zapracované do príbehu. A ako som spomínala, mňa si získala aj spiritualita príbehu, kniha ponúka veľa úžasných myšlienok na zamyslenie. 

Príbehu dávam 4,5⭐️/5.

Originálny názov: The Forest of Vanishing Stars

Názov: Les miznúcich hviezd

Autor: Kristin Harmel

Počet strán: 384

Rok vydania: 2022

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Fortuna Libri

ISBN: 9788057302582


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU FORTUNA LIBRI


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: