Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Láska bez úzkosti

29.03.2023

Dokáže byť láska úzkostlivá? Veď láska má človeka povznášať, spôsobovať mu povestné motýle v bruchu, pri partnerovi sa máme cítiť uvoľnene, sami sebou. No čo keď pri láske svojho života pociťujete opačné pocity?

Možno sa vám to niekedy stalo, a možno nie vám, ale poznáte niekoho, kto sa pri svojom partnerovi neustále "dáva dole". Ja som to zažila raz, pri chalanovi, ktorý sa mi vtedy páčil, "navodzoval dojem", že aj ja jemu. Spätne, keď som si spájala všetky znaky, naše rozhovory a jeho správanie voči mne, zistila som, že ma veľmi poznačil v tom, ako som neskôr vo vzťahu k ostatným vnímala samú seba - ako niekoho, kto si nezaslúži lásku, lebo  nie je dosť dobrý. Neustále som počúvala vety typu: "musíš byť ženskejšia", a "prečo ma neobjímeš", a "pôsobíš moc tvrdo", a iné, ktoré, ale verejne nenapíšem, pretože ak by ho niekto spoznal, mohlo by to uškodiť jeho "povesti", a tiež naše osobné rozhovory nebudem vynášať do sveta, aj keď viem, že on to vtedy robil. Teraz si vravím - KIEŽBY SOM VTEDY MALA PO RUKE TÚTO KNIHU!

Mávate o sebe negatívne myšlienky? Máte vo vzťahu nízke sebavedomie? Vyvoláva vo vás odmietnutie pocit, že ste nehodný lásky, a prenášate si tento pocit do akéhokoľvek vzťahu? Ak už ste vo vzťahu, zotrvávate v ňom aj napriek veciam, ktoré sú proti vášmu presvedčeniu nie preto, že partnera skutočne ľúbite, ale predovšetkým preto, lebo máte v hlave neustálu myšlienku: "Čo ak ostanem sám?". Potom je čas, aby ste si prečítali túto knihu, pretože s veľkou pravdepodobnosťou prežívate úzkostnú lásku.

Kniha Láska bez úzkosti už podľa názvu napovedá, že ide o sebarozvojový titul, ktorý vám pomôže začať vnímať nie len lásku, ale predovšetkým seba tak, ako si skutočne zaslúžite - ako toho, kto je hodný prijať a dávať lásku. Úzkosť, strach z opustenia, alebo znášanie výčitiek totiž podkopávajú vaše sebavedomie do takej miery, že ho prenášate do vzťahu, v ktorom zanecháva pomalé, ale hlboké rany. Je to ako začarovaný kruh - čim chcete byť bližšie, tým sa vašimi úzkostnými prejavmi od partnera vzďaľujete. 

Kniha je rozdelená na štyri časti, ktoré spolu dávajú 10 kapitol. Každá časť sa venuje inej oblasti, pričom ide od počiatku až po romantické vyvrcholenie vzťahu. V prvej časti sa autorka zameriava na Základ všetkých vzťahov, objavíte v nej svoj vlastný štýl pripútania zo štyroch dostupných možností. Podľa tohto začlenenia budete približne vedieť, na akej škále pripútanosti sa nachádzate. V tejto časti autorka poukazuje aj na to, že veľa v našom vnímaní ovplyvňuje aj naša minulosť, či už je to vzťah s rodičmi, ale aj s bývalými partnermi napríklad. Druhá časť sa zameriava už na uvedomenie si svojej hodnoty - autorka v nej rozoberá sebaklam, ako vidíme seba, ale aj iných. Zatiaľ čo prvá a druhá časť sú zamerané predovšetkým na objavenie a uvedomenie si toho, kde môžeme mať problém, tretia časť nám otvára dvere k zdravému sebauvedomeniu budovanému na svojich emóciách, všímavosti, ale napríklad aj na nerozhodnosti. Posledná, štvrtá, časť sa zameriava na plné prijímanie seba, ako osoby hodnej lásky - hovorí o tom, ako si vytvoriť podpornú sieť, udržiavať si vzájomné puto, ale hovorí aj o možných nezhodách, pretože tie skôr, či neskôr vo vzťahu prídu, Je dôležité, aby človek, ktorý si uvedomí svoju úzkostnú pripútanosť k druhému neupadol opäť do jej kolobehu. Kniha preto ponúka aj priame metódy ako riešiť nezhody, komunikovať o probléme, ako odísť a posunúť sa ďalej.

Kniha je písaná teoretickou formou, v ktorej však autorka často využíva príklady rozhovorov, či situácii, aby si človek vedel predstaviť a priradiť k predstave konkrétny problém. Za každou väčšou kapitolou, či úsekom je aj priestor na cvičenie. Ja som niektoré preskočila, pretože pre mňa nie sú aktuálne, ale verím, že iným môže pomôcť. Niektoré cvičenia vyžadujú aj dlhší čas realizácie. Priznám sa, miestami som pri knihe strácala pozornosť, pretože som občas mala pocit. že sa točíme okolo toho istého. Určite je to spôsobené aj tým, že niektoré obavy a situácie, ktoré autorka spomína som si buď už dávno v sebe upratala, alebo sú pre mňa neznáme, a tak som nedokázala naplno precítiť ich odkaz. Preto ma najviac zaujala práve štvrtá časť, kde autorka dáva konkrétne typy a odporúčania. ako si začať uvedomovať sám seba,  a tým si naplno ujasniť, čo vlastne človek chce, prišlo mi to ako zaujímavejšie čítanie, ktoré dáva už konkrétne rady, odporúčania a typy. Veľmi ma prekvapil aj Zoznam emócii, ktorý je približne v strede knihy. Práve tento zoznam pomôže človeku vedieť hlbšie pomenovať, ako sa práve cíti. Sama som bola prekvapená, keď som si postupne čítala rôzne synonymá na jednu spomenutú emóciu. A keď si predstavím, že toto všetko môže úzkostný človek prežívať v jednej situácii, uff.

Ak prežívate harmonický vzťah, kniha pravdepodobne nebude pre vás, ale ak máte pocit, že sa vaše chyby vo vzťahoch, ktoré následne stroskotajú neustále opakujú, skúste dať tejto knihe šancu. Možno zistíte, že váš problém pramení niekde úplne inde.

Knihe dávam 3,5⭐️/5. 


KNIHU ODPORÚČAM VŠETKÝM, KTORÍ MAJÚ RADI SEBAROZVOJOVÚ LITERATÚRU, A TÍM, KTORÍ SA NEUSTÁLE CÍTIA NEISTÍ VO VZŤAHU A CHCÚ TO ZMENIŤ.


Pozitíva knihy:

+ cvičenia na sebarozvoj

+ krátkosť úsekov

+ používanie prikladov

Negatíva knihy:

- kniha vyžaduje dlhší čas na prečítanie, treba sa pri nej zamýšľať a ísť do hĺbky

- miestami repetatívnosť

Originálny názov: Insecure in Love

Názov: Láska bez úzkosti

Autor: Leslie Becker-Phelps

Počet strán: 240

Rok vydania: 2023

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Grada

ISBN: 9788080904463


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU GRADA


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: