Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Keď znova vzklíči nádej

21.02.2023

Štvrtá časť série príbehov z Kanadskej prérie je opäť plná neznámych skúseností, ktoré Beth s Wynnom zažívajú, a ktoré s nimi môžeme aj my, čitatelia, prežívať.

Nový povolávací rozkaz, nové prostredie, noví ľudia a s tým spojené aj nové výzvy. No ak si Beth myslela, že začlenenie medzi domácich v Bobrej rieke bolo náročné, v novom Wynnovom pôsobisku, v Dymovom jazere, pochopí, že vtedy to bola prechádzka ružovou záhradou. V novej dedine nevie po anglicky nikto, ľudia sa od nej odvracajú, pretože je vôbec prvá žena "bielej tváre", ktorú indiáni vidia a to v nich vyvoláva nedôveru. Beth prežije svoju najosamelejšiu zimu, keď jedinú spoločnosť jej robí Wynn a Kip, z ktorého udomácnenia sa jej domáci  smejú, pretože si mysliam že si z neho spravila svoje dieťa. Netušia pritom, akú bolesť v Beth vyvoláva toto označenie, keďže v predošlej časti sme si mohli prečítať práve o jej trápeniach s počatím. Spoločenská Beth týmto odsúdením a odvrhnutím trpí, často sa zveruje do Božích rúk a vyprosuje si veľa sily.

Nebol by to kľudný rok (a príbeh), keby naši hrdinovia opäť nečelili prekážkam, ktoré ich postavia do náročnej pozície, tentokrát sa v nej Beth ocitne sama, keďže v čase tragickej udalosti je Wynn na výprave. Opäť sa však všetko obráti na dobré a Beth pocíti, že dôvera v Boha je to jediné, čo často potrebuje na prekonanie ťažkých chvíľ, a že ak dôveruje, Boh dokáže jej trápenie premeniť na radosť.

Niektoré situácie v tomto príbehu mi prišli aj komické a pobavili ma. Beth odmietla zanechať záhradníčenie a rozhodla sa, že si na odľahlom ostrovčeku uprostred rieky vybuduje svoju novú záhradu, ktorá by oživila ich nie moc pestrú stravu, keďže možnosti stravovania boli obmedzenejšie, ako v Bobrej rieke. Keď sa však dozvedela, aké miesto si na založenie svojej záhradky vybrala ostalo nemilo prekvapená, že sa opäť zamotala do indiánskych povier, ktorým sa snažila tak veľmi vyhýbať. Keď sa v tretej časti dozvedela, že sa s pomocou o počatie takmer zverila do rúk šamanke, stihla svoje rozhodnutie ešte zvrátiť, tu mu však vbehla priamo na ostrovček.

Na konci knihy sme opäť s Beth a Wynnom cestovali, pretože v dôsledku katastrofy ich opäť prevelili. Tentokrát však nejdú do Bohom zabudnutých oblastí, ale do mesta Athabasca, kde už je pomerne rozvinutá civilizácia, obchody, a na radosť Beth aj spoločenstvo v kostole. Opäť nové prostredie, no aj táto časť príbehu sa čítala veľmi dobre. Aj napriek tomu, že Beth s Wynn nemali vlastné deti, ich dom bol stále plný detského hrania a neplechy. Obaja totiž vo voľnom čase učili a viedli nedeľnú školu. Beth s Wynnom tak nakoniec dostali aj naplnenie túžby po deťoch, aj keď inak, ako si najprv vyprosovali. 

V knihe sme tiež videli krásne premeny nejedného zatrpknutého človeka, o ktoré sa pričinila  Beth svojimi čistými úmyslami. Obchodník v Dymovom jazere bol spočiatku nevrlý, no katastrofa, ktorá postihla aj jeho, a pri totálnej tragédii, ktorá z toho mohla vzniknúť sa však jeho srdce roztopilo, a s pomocou Beth sa im napokon podarilo ľudí z nej vyviesť bez straty na životoch. Veľkú zásluhu mala na tom Beth, ktorá sa veľa modlila a prosila, no aj on nezaháľal a ukázal veľkú ľudskosť. Odmenou mu napokon bolo objavenie lásky. Druhým krásnym prerodom si prešiel otec istého chlapca, ktorý po smrti manželky zatrpkol, no dobre mierené, aj keď možno tvrdé slová Beth, mu strelili pomyslenú facku a otvorili oči.

V tejto časti by som kľudne privítala aj 100 strán navyše, veľmi ma bavilo čítať o zvykoch a tradíciách indiánov, ale aj nové prostredie, kde sme sa ocitli na konci knihy by vystačilo kľudne na celú samostatnú knihu. Chápem zámer autorky, byť stručná a neunavovať, ale čím viac som ponorená do životov Beth a Wynna, tým viac chcem s nimi prežívať čo najviac času. Beriem ich už ako priateľov, s ktorými sa mi po dočítaní každej knihy ťažko lúči.

Autorka Janette Okeová má štýl písania, na ktorý si veľmi rýchlo zvyknete a kniha (vlastne celá séria) sa stane pre vás ideálnou voľbou na čítanie, keď potrebujete vypnúť po dlhom dni - nenáročná, bez intríg, falše, ubližovania, len čistý pokoj, láska, harmónia a prežívanie jednoduchých, obyčajných, aj keď občas náročných dní. Opakujem to stále, ale presne takúto milú sériu som potrebovala - neunaví, nenahnevá, nenápadne vám priblíži prežívanie Božieho slova, pričom nebudete mať pocit, že sa vám to vnucuje. Všetky modlitby a tiché prosby, či vďaky, ktoré Beth s Wynnom posielajú k Bohu sú totiž také isté, aké máme aj my, a je jedno, či ich v konečnom dôsledku vysielate vesmíru alebo Bohu, viera, že vás niekto vníma je rovnaká. Aj vďaka tejto úžasnej sérii totiž viete a cítite, že vždy je tu Niekto, kto vás vypočuje a vaše želanie vám splní, aj keď možno v inej forme, ako ste o to žiadali. 

Ďakujem kumran.sk a opäť je to 5⭐️ /5.


KNIHU ODPORÚČAM ČITATEĽOM, KTORÍ MAJÚ RADI POMALÉ ROMANTICKÉ PRÍBEHY, SPOZNÁVANIE INEJ KULTÚRYA KRESŤANSKÚ LITERATÚRU.


Obsahové varovanie:

° prírodná katastrofa lesného požiaru

Pozitíva knihy:

+ prostredie indiánskej rezervácie a kultúry indiánov

+ sympatické hlavné postavy

+ žiadne intrigy

Negatíva knihy

- veľké časové rozostupy medzi kapitolami

Originálny názov: When Breaks The Down

Názov: Keď sa rozvidnie

Autor: Janette Okeová

Počet strán: 248

Rok vydania: 2022

Väzba: brožovaná väzba (paperback)

Vydavateľstvo: Kumran

ISBN: 9788089993642


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU KUMRAN.SK

Táto recenzia bola napísaná vďaka službe www.storpic.com.


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: