Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Influencer

29.10.2021

Viete, kto je to Milan Bez Mapy?

Je to mladý chalan, ktorý založil jeden z najúspešnejších blogov na Slovensku, a stal sa inšpiráciou pre mnohých ľudí, ktorí sa vďaka nemu rozhodli cestovať. Sama Milana Bez Mapy sledujem na sociálnych sieťach už istú dobu a jeho príbehy, príspevky, ale aj kreatívne reklamy ma veľmi bavia.

No v knihe Influencer sa stretávame s Milanom Bardúnom, mužom, ktorý sa skrýva za touto značkou, je jej tvárou, tvorcom, manažérom, ekonómom, ale aj tieňom. Pretože Milan, a teraz je jedno či Bez Mapy alebo Bardún, v tejto knihe otvorene hovorí o nástrahách budovania vlastnej značky, ktorá často zmýva hranice medzi tým, čo je súkromné a čo už je verejné, a neraz ohrozuje aj mentálne zdravia človeka, ktorý za značkou stojí. Dokonca bez hanby píše o tom, ako niekedy vedome "zavádzal" svojich sledovateľov - napríklad keď chcel prekvapiť na Vianoce svoju mamu, no podľa príspevkov sa nachádzal na dovolenke. Byť osobou verejnou so sebou prináša aj riziko, že ste ľuďom na očiach, a akýkoľvek Váš pohyb je sledovaný. No Milan v knihe priznáva, že aj v jeho živote prišiel zlom, kedy musel nastaviť hranice tomu, čo si nechá pre seba, a čo sa rozhodne zdieľať s celým svetom.

Doslova išiel s kožou na trh, otvorene opísal, ako bojoval s tým, či pokračovať, ako sa veľakrát bál, aká niekedy nepriateľská konkurencia ovláda  svet influencerov, ako ťažko znášal kritiku ľudí, ktorí mali potrebu vypľuť vnútornú nespokojnosť na neho, ako jeho projekt zo začiatku vznikol ako útek nie len pred stereotypom, ale aj pred sebou samým. Sám nečakal, aké rozmery to dosiahne, chcel byť len nezávislý a zarábať tým, čo ho skutočne baví. Priznám sa, veľa krát som si pri čítaní predstavila konkrétny príspevok, ktorý opisoval, no keď som si prečítala, čo sa za ním skrývalo čítala som s otvorenými ústami. Ako príklad uvediem pátranie po údajnom Hitlerovom sídle v Mexiku - doteraz si pamätám, ako som refreshovala Instagram, aby som sa dozvedela, či sa mu podarilo do domu nakoniec dostať alebo nie. No čítať teraz, po tom všetkom, aký  strach Milan vtedy zažíval, a čo bola jeho skutočná motivácia, aby tento príspevok zverejnil, mi úplne zmenilo pohľad na vec. 

Dokonca si spätne vybavujem, ako som zachytila všetky negatívne reakcie a komentáre, ktoré spomínal aj v knihe, no nikdy mi nenapadlo, ako veľmi to vplývalo na Milana Bardúna. Ja som to z hlavy vypustila, pre mňa to bola ďalšia "kauzička na facebooku", no Milana to extrémne zasiahlo. Brala som ho len ako Milana Bez Mapy, ktorý sa určite cez to prenesie, lebo jemu môžu byť názory cudzích ľudí ukradnuté, veď aký má super život- cestuje, robí reklamy a tým zarába. Och, aké skreslené predstavy som mala. Nebolo mu to jedno, naopak, zraňovalo ho to, prechádzal obdobím depresií a uvažovania, či vôbec pokračovať. Ani s tými peniazmi to nebolo také easy, ako si to predstavujeme - nenapíšeš článok, nespravíš reklamu, nezaujmeš ľudí - nemáš nič. Opisoval aj to, aký vplyv mali dosahy a srdiečka na jeho príspevky, a ako veľa krát zvažoval, čo vypustí von, pretože vedel, že ak sa nezapáči väčšine, klesnú mu sledovatelia, čo môže ohroziť jeho ďalší príjem.


Teraz mimo témy: veľký plus dávam za opis korporátnej práce - je to smutné, ale ono to tak  fakt funguje a korporátna práca naozaj nie je pre každého. Sama som toho príkladom - otvorený office, kde počujete o čom telefonuje kolega z druhej strany miestnosti, neosobná spolupráca s Indami na opačnej strane sveta, nulová kreativita a veľa iného. Extrémne som sa bavila na Milanových riešeniach - proste si odpojil telefón, aby mal pokoj. 

V knihe nenájdete návod, ako osloviť sponzorov, ako upraviť fotky, či ako vybudovať úspešný blog. Nájdete tu jasný odkaz, že ak niečo chcete, je to len na vás, netreba sa vyhovárať na okolnosti, treba zaťať zuby a ísť vpred. Ani Milan zo začiatku nemal tisíce sledovateľov, či desiatky spoluprác, mal sen a cieľ. Netreba veci robiť tak, ako by sa mali robiť podľa zaužívaných pravidiel, ale nájsť si svoju cestu - aj za cenu, že ako travel bloger nebudete napr. ukazovať tipy na najlacnejšiu kaviareň v meste, ale ukážete kaviareň, ktorá síce je drahšia, ale patrí rodine, ktorá ju vybudovala od základov a ku kávičke Vám dajú aj milý úsmev. Ako povedal Milan - prestať sa snažiť zapadnúť, aby ste neskončili ako Tetris. Keď zapadnete, zmiznete.

A nám, ktorí sledujeme influencerov tiež dáva odkaz - neverte všetkému, čo vidíte na internete, verejná mienka a obraz sa dá skutočne ovplyvňovať tak, ako chce človek, ktorého sledujeme. On rozhodne, čo nám ukáže, kde je hranica toho medzi skutočným a tým, čo je pustené do sveta cez filter. Ale tiež nám je táto kniha aj svedectvom o tom, ako sa máme radšej zdržať nemiestnych komentárov, nevyžiadaných rád a kritizovania, pretože aj keď si myslíme opak, ľudí na druhej strane obrazovky sa to dotýka.

Knihe Influencer by sa dalo vyčítať veľa vecí- štylistika, miestami odbáčanie od témy, či neustále sa opakujúce typické Milanove vety- trhám ľudí z kancelárskych stoličiek. Knihu ale nebudem hodnotiť podľa týchto kritérií. Pretože Milan skutočne nie je spisovateľ, ale chalan z Bratislavy, ktorý jedného dňa v Estónsku začal písať blog pre svoju mamu a časom ho začalo sledovať čoraz viac ľudí, pribúdali spolupráce, ale aj porovnávanie s druhými. Nikdy netúžil byť prioritne spisovateľom, písať blog a písať knihu je rozdiel, aj keď v tejto knihe zachádza až do pôvodnej myšlienky na knihu v roku 2015. No napriek tomu, mne sa kniha páčila. Kto som ja, aby som mohla jeho vnútorné pocity kritizovať kvôli opakujúcim sa frázam? Veľmi sa mi páči aj grafika knihy, doplnená viacerými obrázkami a fotkami z Milanových zážitkov, písmo použité v knihe je tiež originálne a veľmi sa sem hodí.

Ja budem Milana sledovať aj naďalej, pretože jeho príspevky, cesty, ale aj kreatívne reklamy ma bavia. No pri každom jeho príspevku si namiesto vety: "chcem byť ako Milan bez mapy" teraz poviem: "chcem byť ako Milan Bardún, a robiť veci po svojom". 

Názov: Influencer

Autor: Milan Bez Mapy (Milan Bardún)

Počet strán: 208

Rok vydania: 2021

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: IKAR

ISBN: 9788055179056


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU IKAR


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: