Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Horkosladké esencie

10.07.2021

Veríte v osud alebo ste skôr pragmatik? Myslíte si, že je možné zmeniť svoj osud alebo je nám vopred predurčené, čo sa stane a my sa len nechávame viesť rukou osudu?

O osudových momentoch, omyloch, ale aj láskach píše aj slovenská autorka Baja Dolce v knihe Horkosladké esencie, a teda hneď na začiatku vám poviem, že kniha je výborná, a každý, kto má voči slovenskej tvorbe predsudky ostane po dočítaní tejto knihy s otvorenými ústami.

Medzi bookstagramermi má kniha označenie HSE, preto hneď  priznám, že ako bezpečnostný technik som si knihu interne prekladala po svojom - Health, Safety, Environment,  ale teda jediné, čo by som ako bezpečnostný technik tejto knihe vytkla je to, že ju rozhodne neodporúčam čítať v práci! Pretože kniha je taká perfektná, že vás úplne pohltí a strácate spojenie s okolitým svetom, čo v práci predstavuje neakceptovateľné riziko.

Príbeh nám hovorí o osudoch 3 generácii žien v jednej rodine - babičky Olívie, matky Stely a rozprávačky príbehu, dcéry Lindy. Tá sa už ako malé dieťa skamaráti s miestnym chlapcom Dankom, a ako to býva v romantickom príbehu zvykom, všetci čakáme, že sa dajú jedného dňa dokopy. Všetko k tomu smeruje, ale tragická udalosť v Danielovej rodine odlúči našich hrdinov na pár rokov od seba a pri ich následnom stretnutí už nič nie je tak, ako pred tým. S Daniela sa stal mierne odmeraný muž a Linda už tiež má vybudovaný svoj život mimo rodného mesta. Po zranení, ktoré sa Linde stane sa však všetko začne postupne meniť, pretože Linda začína mať reálne sny, v ktorých vidí príbeh nenaplnenej, tragickej lásky mladej ženy, o ktorej neskôr zistí, že je jej babka Olívia. A tu začína príbeh naberať grády, vtiahne vás a začína sa emočný kolotoč. Dokáže Linda rozlúštiť záhadu, ktorú jej ukazujú sny, zmeniť nie len svoj osud a zachrániť tak celé 3 generácie žien od nešťastnej lásky? To všetko sa dozviete v tejto magickej knihe, ktorá má v sebe ukrytý naozaj netradičný príbeh.

Dobrú knihu spoznáte tak, že sa od nej neviete odtrhnúť, no výborná kniha z vás ešte k tomu vytiahne všetky emócie naprieč celým príbehom. Konečne, keď sa začnete tešiť s hlavnými hrdinami Lindou a Danielom, že ich príbeh je už na dobrej ceste stane sa niečo, čo vás dokonale schladí. Stále som sa pýtala, čo sa ešte môže stať, veď príbeh už nie je kam posunúť, no stále mi do konca ostávalo veľa strán, až som sa bála, čo ešte príde. A ono to vždy prišlo! Šok, hnev, slzy, ale aj dojatie, pokoj a pochopenie. Áno, miestami vás bude možno detinské správanie hlavnej hrdinky štvať a budete gúľať očami, ale bez, miestami teatrálnej, Lindy by príbeh nebol tak pestrý.

Toto je magický príbeh, pretože okrem úžasných a nádherných myšlienok v sebe príbeh nesie aj posolstvo zmierenia a odpustenia, ktoré nakoniec našli všetky hrdinky nášho príbehu - tri pokolenia žien - Olívia, Stela aj Linda. A vďaka tomu nakoniec svoj šťastný koniec našla aj Čučoriedka z Gaštanovej aleje a Chlapec od diviakov.

Ak máte v sebe čo i len kúsok empatie, pri niektorých scénach Vám určite zvlhnú oči, tak silno emočne sú opísané. A epilóg - ten dal tomu všetkému krásnu korunu, keď tí, pri ktorých to všetko začalo, nakoniec našli lásku tam, kde nikto nestarne, hviezdy nehasnú a láska nekončí.

Kniha bola písaná pútavo, opisy boli nádherné a príbeh jedinečný - dávam 5⭐️/5 a knihu radím medzi tie najkrajšie, čo som tento rok čítala a určite ju chcem mať aj na svojej poličke. 

Ďakujem, že aj na Slovensku máme autorky, ktoré prinášajú krásne, čarovné a silné príbehy.

Názov: Horkosladké esencie

Autor: Baja Dolce

Počet strán: 488

Rok vydania: 2020

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Venupress

ISBN: 9788099972002

Myšlienka z knihy:

"Nie všetko, čo sa nám v životoch udeje, musí mať logické vysvetlenie, no i napriek tomu to má pre naše príbehy nenahraditeľný význam.
Sú to presne tie esencie, ktoré nás nasmerujú na správnu cestu. Treba ich však prijať a vnímať srdcom."