Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Freud - človek, vedec a zrod psychoanalýzy

21.02.2022

Myslím, že s menom Sigmund Freud sa už stretol každý, či už si od neho prečítal nejaký trefný citát, zachytil jeho meno v škole alebo si o ňom prečítal knihu. 

Po citátoch a škole (doteraz si pamätám ako som sa bifľovala jeho teóriu "ego, superego a id"), som sa rozhodla aj ja siahnuť po knihe, ktorá bola venovaná jemu a neľutujem. Keďže ako laik v oblasti psychológie by som pravdepodobne neporozumela publikáciám, ktoré napísal on, táto kniha ma zasvätila do všetkého podstatného, čo som o ňom chcela vedieť. Podobne, ako kniha Tesla - človek, vynálezca a vek elektriny, aj táto kniha patrí do edície Slávni vedci, a je cielená pre širokú verejnosť. Aj táto kniha je plná fotografií, listov, či záznamov, ktoré priamo dokumentujú jeho život a krásne dopĺňajú text, ktorý tak nie je fádny, no zároveň dodávajú tomuto dielu autenticitu a hodnovernosť.

Kniha prechádza podobne ako dielo o Teslovi prirodzeným postupom života Freuda. Od jeho narodenia, detstva, štúdia, kde ako najstarší mal výsostné právo študovať a všetci jeho súrodenci sa museli jeho štúdiu prispôsobiť, sme postupne prešli cez jeho prvú prax v nemocnici, manželstvo, samostatné lekárske skúmanie, jeho útek pred nacistami do Anglicka, až po jeho rozhodnutie asistovane ukončiť svoje trápenie s rakovinou. 

Pristavím sa trošku pri jeho štúdiu, kde ma udivovalo, ako jeho rodičia pristupovali k jeho štúdiu. Dopriali mu naozaj súkromie, vlastnú izbu, a o tom, aké bolo pre neho štúdium dôležité nás mohla presvedčiť príhoda, kedy jeho sestra musela zanechať hru na hudobný nástroj, pretože Freuda to vyrušovalo. No drina a ambície, ktoré Freud štúdiu venoval, priniesli potrebné ovocie, a Freud sa neskôr dostal na lekársku univerzitu, kde sa podielal na skúmaní ženskej hystérie. Práve tu môžeme aj Freudovi vďačiť za to, že sa pod túto chorobu nepripisuje každý psychický problém a nelieči sa nefungujúcou hypnózou, pretože bol to práve Freud, ktorý priniesol teóriu, že na našu psychiku vplýva aj detstvo, rodinná situácia, sexualita a podobne, a preto je dôležité robiť komplexné analýzy. 

Autorka sa nebála otvoriť aj Pandorinu skrinku a spomenúť, že Freudova história má aj temnú stránku. V čase, kedy Freud skúmal pacientov z hľadiska psychoanalýzy, zažil totiž rozmach kokaín, a neušiel pred ním ani Freud. Sám kokain užíval ako formu "delíria" a vypisoval ho aj svojim pacientom. Až neskôr si uvedomil, ako môže byť kokain nebezpečný. 

Tiež sa v knihe polemizuje aj o Freudovom manželstve, ktoré bolo vyústením romantického dopisovania medzi ním a jeho ženou, no románik sa pripisuje aj jeho švagrinej, ktorá sa po smrti svojho manžela presťahovala k svojej sestre.

Viaceré teórie a publikácie vyvolali v spoločnosti pobúrenie, najmä tá, kde Freud opisoval sexualitu u detí. V niektorých môžu tieto teórie vyvolávať odpor aj dnes, no treba si uvedomiť, že Freud sa považoval za slobodného človeka, a nechával tak voľný priechod všetkým svojím myšlienkam a tézam, ktoré skúmal na vlastných pacientoch. K tomu slúži viacero kópii listov a chorobopisov, ktoré sú zobrazené aj v knihe - úprimne, je to inak strašný škrabopis, sama sa čudujem, že to vôbec niekto po ňom dokázal prečítať.  Freud sa inak považoval natoľko za slobodného jedinca s otvorenou mysľou, že viacero skúmaní sa rozhodol aplikovať aj sám na seba a svoje deti. 

V jeho šľapajách sa rozhodla pokračovať aj jeho dcéra, ktorá pri ňom bola až do jeho konca. Napokon sa Freud rozhodol aj slobodne si vybrať ako a kde zomrie, nečakal na smrť. Kvôli rakovine sa odmietol vzdať aj svojich obľúbených cigár, aj keď musel podstúpiť viacero operácií. Hrozbu dlhej a bolestivej smrti sa rozhodol poraziť tak, že poprosil svojho priateľa, aby mu postupne dávkoval morfium, až raz nerušene zaspal na lavičke v záhrade domu v Londýne a viac sa neprebral.

Ako som spomenula, kniha je vhodná hlavne pre laikov, no je v nej veľa odkazov aj na jeho diela, takže ak vás niektorá oblasť, ktorej sa venoval zaujme viac, budete vedieť, po čom siahnuť a rozšíriť si vedomosti. Osobne ma zaujalo aj jeho skúmanie snov. Kniha je ďalšou publikáciou v sérii Slávni vedci, tvorí peknú zbierku s knihou o Teslovi a dúfam, že u nás vyjde aj časť o M. Curie. Knihe dávam 4,5⭐️.

Originálny názov: Freud: The Man, The Scientist, and the Birth of Psychoanalysis

Názov: Freud: človek, vedec a zrod psychoanalýzy

Autor: Ruth Sheppard

Počet strán: 176

Rok vydania: 2022

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: IKAR

ISBN: 9788055179834


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU IKAR


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: