Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Dieťa noci

19.11.2022

Kniha Dieťa noci má v sebe pomyselné tri dejové linky, ktoré sa však prelínajú a v závere sa prekvapivo spoja. 

Hneď zo začiatku sa dozvedáme príbeh mladého dievčaťa, ktoré odišlo od rodičov a odvtedy o nej nikto nepočul. Zdanlivo nepodstatná vsuvka na úvod, ktorá má však veľký význam. 

Primárnym dejom je však príbeh Sharon, ku ktorej sa na žiadosť jej dcéry prisťahuje mladá osemnásť ročná Niki. Veľmi rýchlo si k sebe nájdu cestu a spoločne sa pustia do odhalenia záhady susedného domu. Sharon totiž v noci zbadala cez okno malé dievčatko, ktoré umýva riad. Celá situácia je podozrivá, pretože podľa všetkého, susedný dom obýva manželský pár so sedemnásť ročným synom a o malom dievčatku nikdy nikto nepočul. A tu sa pre ne otvára ďalší tajomný, mysteriózny príbeh, pretože dievčatko nie je preľud, ale skutočne býva vo vedľajšom dome, volá sa Mia, a nikto nevie odkiaľ prišla. Sharon a Niki sa tak snažia zistiť kto je, odkiaľ pochádza, a prečo ju suseda tak starostlivo schováva.

Príbeh je špecifický v tom, že hlavná zápletka deja je známa už od začiatku, ničím špeciálnym nás neprekvapí, a preto sa môže niekomu zdať kniha málo svižná. Pomalým tempom odkrývame tajomstvo ukryté za príbehom, z kapitoly na kapitolu sa dozvieme niečo nové, no žiadne prekvapivé šokujúce odhalenia sa nekonajú. Všetko ide plynulým tempom, rýchlo v príbehu zistíte, kto je váš obľúbenec, a koho naopak nemôžete ani vystáť. 

Ak máte v príbehoch radi konšpirovanie, spájanie si súvislostí, či skryté odkazy, v tejto knihe ich príliš nehľadajte, je to skôr ľahší triler, v ktorom je všetko až priveľmi jasné, čo môže byť trošku na škodu. Ak však máte radi príbehy, v ktorých je myšlienka a odkaz zdanlivo skrytý za hlavnou dejovou linkou, ste na správnom mieste. V knihe tak namiesto prepracovanej zápletky dostaneme silný obraz toho, ako to vyzerá, keď sa psychicky chorý jedinec poznačený stratou dieťaťa rozhodne vykonať čin, o ktorého správnosti je presvedčený do špiku kosti, nehľadiac na problémy, ktoré tým môže spôsobiť svojim najbližším. Tiež tu vidíme silný rozpor jedinca, ktorý vidí zlo v priamom prenose, ale bojí sa zasiahnuť, pretože potom v podstate ostane sám, nakoniec však pochopí, že zasiahnuť musí, pretože stratiť môže oveľa viac. A tiež tu máme krásny obraz vzťahu starej ženy a mladého dievčaťa, ktoré sa stanú jedna pre druhú oporou a dokážu, že na vytvorenie rodiny netreba rovnakú krv.

Vzťah Sharon a Niki bol naozaj ukážkový, miestami sa mi až nechcelo veriť, že by to tak skutočne fungovalo. Niki našla v Sharon babku, v ktorú po mnohých pokusoch v pestúnskej starostlivosti už ani nedúfala a Sharon našla v Niki vnučku, o ktorú sa môže starať. Spoločne vytorili zaujímavý tandem detektívok, no samozrejme, niektoré veci nedomysleli. 

Jednoznačne najnepríjemnejšou postavou celého príbehu je Suzanne Flemingová, krkavčia matka nie len malej Mii, ale aj vlastného syna Jakoba, ktorému spôsobovala nejednú psychickú ujmu svojim šikanovaním. No hnusne sa správala takmer ku každej osobe, s ktorou sa v príbehu dostala do konfliktu. 

Tiež som mala problémy uveriť prezentovnému veku dieťaťa. V podstate naozaj maloleté dievčatko sa naučilo samé čítať, upratovať, v podstate sa postarať sama o seba. Samozrejme, že počas celého príbehu k nej cítite veľkú ľútosť a túžite, aby konečne aj ona mala svoj happy end, ale jednoducho je ťažko uveriteľná jej vyzretosť. Napriek tomu, deti by nikdy nemali zažívať ani kúsok z toho, čo prežila Mia. 

Čo sa týka štýlu autorky, tomu nemám čo vytknúť, pretože jej zámer bol jendoznačný od začiatku, nepoužívala komplikované vety, zbytočne sa nemotala. Krátke kapitoly celý príbeh svižne posúvali vpred, čo bola pri nenáročnom deji veľká výhoda, knihu ste mohli kedykoľvek odložiť a v podstate ste o nič neprišli. 

Ak hľadáte premakaný tajomný triler, kniha s veľkou pravdepodobnosťou nie je pre vás, ale ak si chcete oddýchnuť pri knihe, nemáte zrovna chuť na romantiku, a nepohrdnete veľmi miernou drámou, kniha môže byť presne pre vás. V závere vás môže prekvapiť dramatickejší dej, ale aspoň to do príbehu vnieslo trošku vzpruhy. 

Knihe dávam 3⭐️/5.

Originálny názov: The Moonlight Child

Názov: Dieťa noci

Autor: Karen McQuestion

Počet strán: 352

Rok vydania: 2022

Väzba: pevná väzba

Vydavateľstvo: Cosmopolis (GRADA)

ISBN: 9788080903251


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU GRADA


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: