Každý deň je príležitosť na úsmev! 

Bez teba

14.11.2021

Posledná časť dulógie, tentokrát s názvom Bez teba, bola ešte lepšia ako jej prvá časť Iba s tebou

Príbeh nadviazal presne tam, kde sme skončili, preto čítať druhú časť bez toho, aby ste siahli najskôr po tej prvej vám neodporúčam. Nejde totiž o samostatné príbehy, medzi ktorými je nejaké časové obdobie, ale o plynulé pokračovanie. Pre pochopenie všetkých vzťahov v tejto knihe je  dôležité poznať ich pozadie a je jedno, či ide o vzťah našich hlavných hrdinov, rodinné vzťahy Niky a jej sestry Ady, alebo tie priateľské medzi Nikou a Sárou - všetky totiž v tejto knihe dostanú priestor a prejdú určitým vývinom. 

V závere prvej knihy sme sa dozvedeli, že Damián je v skutočnosti Dominik , no prečo tajil svoju pravú identitu vám neprezradím, pretože to tvorí podstatnú informáciu k deju oboch kníh. V tejto knihe však na rozdiel od prvej časti máme možnosť nahliadnuť aj do jeho hlavy, čomu sa vždy ja poteším, pretože pohľady dvoch hlavných hrdinov mi vždy dokážu lepšie objasniť situáciu a interakcie medzi postavami sú tak uveriteľnejšie. Aj v tomto prípade je zaujímavé čítať, ako rovnakú situáciu vnímajú častokrát úplne odlišne, obaja z vlastnej perspektívy, a vy, ako čitateľ ich v mysli poháňate, aby sa otvorene porozprávali a nevytvárali si svoje dohady. Keď totiž Dominik spraví A, Nika to pochopí ako B. Keď Nika reaguje podľa vlastného vysvetlenia, Dominik sa stiahne, pretože jej správanie vyvolalo opačný efekt, ako pôvodne očakával. Typický príklad, kedy zlyháva komunikácia, ale vzhľadom na okolnosti, ktoré tomu predchádzali to je očakávané vyvrcholenie. Tu musím opäť raz uznať kvality autoriek, ktoré výborne zvládli zvrat, ktorý nás prekvapil v prvej časti, a naozaj v tejto druhej časti tvoril podstatu celého príbehu, no nikdy to nepôsobilo silene a priestor dostávali aj iné zápletky. Všetko to však na seba pekne nadväzovalo, takže ste naozaj cítili, ako sa vám pred očami odohráva plynulý príbeh. Inak tu musím hneď spomenúť, že ak by sa obe časti sfilmovali do jedného príbehu, bol by z toho príjemný celovečerný film.

Niektorí čitatelia nadávajú na Adelu, sestru Niky, ktorá sa vrátila späť, no ja som ju neodsudzovala, chápala som ju a bolo mi jej ľúto. Po veľkej traume je pre ňu ťažšie budovať priateľstvá, dôverovať ľuďom, a keďže bola dlho preč, absencia pracovných skúseností v oblasti, ktorú vyštudovala jej tak tiež spôsobuje problémy nájsť si normálnu prácu. Prijme tak ponúknutú prácu u Dominikovho otca a nevedomky tak vytvorí ľúbostný trojuholník, ktorí ohrozí nie len vzťahy medzi Dominikom a Nikou, ale aj medzi sestrami. 

Nika sa so všetkým, čo sa stalo vyrovnáva po svojom, neraz podstupuje nebezpečné akcie, ktoré jej poskytujú útočisko nie len pred vzniknutou situáciou s Dominikom, ale aj pred šikanou, ktorá sa k nej dostáva od jej niekdajšej najlepšej kamarátky Sáry a jej komplica Šimona, Úprimne, som rada, že autorky otvorili túto tému, pretože o šikane teba hovoriť, no treba ju aj riešiť. A žiaľ, v tejto knihe je opísaná aj realita, ktorá sa neraz stáva aj v bežnom živote. Zatváranie očí, zľahčovanie situácie, absencia pátrania po príčine. Ak by sa totiž dospelí skutočne zaujímali o dôvody, pre ktoré sa Nika dostala do problémov, určite by sa celá situácia riešila inak. Na druhej strane je to aj silný odkaz pre teenagerov, že nech ich trápi čokoľvek, musia vždy hovoriť pravdu, nemlčať, vždy je niekto, kto ich vypočuje, aj keď to v danej chvíli tak necítia. pretože to môže pomôcť predchádzať extrémnym situáciám. A pre nás dospelých posolstvo, aby sme neprehliadali, ak niekto zrazu zmení svoje správanie, prípadne nám jeho konanie príde nepochopiteľné, namiesto kývnutia s rukou skúsme hľadať podstatu problému a hlavne počúvajme.  Pretože síce naša hlavná hrdinka bola vycibrená životom, úprimne neviem, či by takéto správanie niekto vydržal bez ujmy na psychickom zdraví.

Som veľmi rada, že som sa k tejto dulógii dostala, a z letného romantického príbehu sme prehupli do zimnej mini-drámy, ktorá však má stále čo ponúknuť.  Svižný dej, sympatické hlavné postavy, výborné detské postavy, aj keď by som prijala viac Oliho, a celková atmosféra knihy je úžasná. Čítanie som si užívala, o čom svedčí fakt, že obe knihy som prečítala za 3 dni, naozaj sa od príbehu ťažko odtrhnete a pozitívne recenzie, ktoré tento príbeh zbiera sú oprávnené. 

Tak ako prvú časť som odporúčala všetkými desiatimi, odporúčam vám k nej hneď dokúpiť aj druhú časť. Okrem krásneho príbehu dvoch mladých ľudí podporíte aj slovenské autorky, a čo si budeme hovoriť, aj napriek veľmi kvalitným dielam, ktoré píšu, sú v konkurencii zahraničnej literatúry naši autori stále posúvaní neprávom kamsi do úzadia. Pretože séria Iba s tebou by si rozhodne zaslúžila byť preložená aj na zahraničné trhy. 

Názov: Bez teba

Autor: Simona Kutišová, Silvia Demovičová

Počet strán: 312

Rok vydania: 2021

Väzba: e-kniha

Vydavateľstvo: VenuPress

ISBN: 9788099972163


ZA POSKYTNUTIE KNIHY NA RECENZIU ĎAKUJEM VYDAVATEĽSTVU VENUPRESS


Kliknutím na obrázok si môžete zakúpiť knihu: